Superkim'in 20 Yılı
UHE'nin düzenlediği, ilki gerçekleşen Pool Show fuarı, 14-17 Mart tarihleri arasında, Lütfü Kırdar Fuar Merkezinde gerçekleşti. Sektörün en başarılı havuz firmaları bu fuarda yerlerini aldı.Biz de aylar öncesinden hazırlıklarımızı yaptık ve en gözde ürünlerimizi ön planda tutarak standımızı ziyaretçilerimize açtık.

İnsanlar doğarlar ve büyürler... Devletler kurulurlar ve gelişirler... Şirketler de böyledir aslında. Bazen bir kurum ama bazen de bir çocuk gibi. Yeri gelir bir resmiyet vardır içerisinde, yeri gelir bir aidiyet. Kapıdan kendin için girersin ama sonra bakarsın ki; artık onun bir parçasısındır. Kendin kadar onun gelişimi ve menfaatleri için de çalışırsın. Çünkü aidiyet hissedersin; sen artık o ailenin bir üyesisindir. Bir yere gidince gururla "Ben bu firmada çalışıyorum." demek istersin. İşte Superkim böyle bir firma ve bu firma bu yıl 20. yaşını kutladı. 1997 yılında arıtma kimyasallarıyla yaşamına başlayan Superkim daha sonra havuz kimyasalları ve ekipmanları sektörüne girerek Türkiye'de en üst seviyelere ulaştı.11 Kasım tarihinde, birçok davetlinin katılımıyla gerçekleşen görkemli bir davetle 20. yılımızı kutladık. Öğle yemeği ile başlayan etkinliğimiz her yıl yaptığımız değerlendirme toplantısıyla devam etti. İlk konuşmayı şirket kurucumuz Ahmet Akçelik yaptı. Şirketin kurulduğu günden bugüne geldiği fiziksel ve yapısal aşamaları, gün geçtikçe nasıl büyüdüğünü, hiyerarşik yapının nasıl kurulduğunu ve geliştiğini, her bir deponun nasıl açıldığını, üretim alanındaki gelişmelerimizi anlattı. Bu büyüme serüveninde markalaşmanın rolünden de bahsederek; reklam çalışmalarımızla sektör dışında da bilinirliğimizin ne kadar yüksek olduğunu vurguladı. İş güvenliğinin önemine değindi ve bu konudaki hassasiyetini dile getirdi. Her bir departmanın ve her bir çalışma arkadaşının önemini belirtti. Dışarıdan alınan geri dönüşler hakkında da bilgiler veren Akçelik, "Herkes böyle bir ekibi nasıl bir araya getirdiğimi soruyor. Ekibimiz çok beğeniliyor. Siz de kendinize güvenin, çünkü biz başarılı bir ekibiz ve bir aileyiz." diyerek motivasyon içeren bir konuşma yaptı. Sırtında tonlarca mal taşıyan; sezonun başarılı bir şekilde geçmesinde emek veren herkese teşekkür etti ve 2018 sezonu için planlamaların başladığını söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Muhasebe ve Finanstan sorumlu genel müdür yardımcımız Fatma Turna kısaca şirketin gelişimi ile ilgili konulara değinirken, Satış ve Pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcımız Mehmet Ali Baltacı ekibin başarısından söz etti. İthalat, İhracat ve Satınalmadan sorumlu genel müdür yardımcımız Bilge Doğru ise " Biz perdenin arkasındaki insanlarız; tüm gayretimiz satınalma ve üretim konusunda sizlere daha fazla yardımcı olabilmektir." sözleriyle düşüncelerini paylaştı.

Aramıza yeni katılan arkadaşlarımız ortamın sıcaklığından ve yardımlaşmanın öneminden bahsederken; Kimya Mühendisi Şennur Uzun "Profesyonellik ve duygusallık bir arada yürümez derler; fakat yürüyebildiğini bir tek burada gördüm." diyerek duygularını ifade etti. Toplantı sonrası Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen davetlilerle sohbetler edilip, fotoğraflar çekilerek keyifli anlar yaşandı.

Gala başladığında ise Ahmet Akçelik sahneye çıkarak sözlerine "Bugün benim doğum günüm ve en büyük hediye sizlerle olmaktır." diyerek başladı ve yol arkadaşı, ortağı Pervin Yalçınkaya'yı sahneye davet etti. Konuşmasına "20 yıl önce kurulan Superkim bu uzun maratonda ciddi yollar kat etti. Çalışan sayısı, ürün çeşitliliği, müşteri sayısı ve cirosu ciddi miktarda artarken; tanınan, bilinen bir marka olma yolunda başarıyı yakaladı. Ürettiği ürünün arkasında duran, müşterisi ile dost arkadaş ilişkisi kuran şirketimiz çalışanları ile de örnek olup sektörümüzde her zaman dürüst, çalışkan ve güvenilir bir duruş sergiledi." sözleriyle devam etti.

Superkim'in sosyal sorumluluk konusundaki duyarlılığından da bahseden Akçelik "Sosyal sorumluluk projelerinde her zaman yer alan şirketimiz Tema Vakfı, LOSEV gibi vakıflara desteklerde bulunup, her yıl üniversite öğrencilerine düzenli burslar verip eğitimlerine katkıda sağladı. Son olarak geçen hafta Dr. Behçet Uz Çocuk Onkoloji Beşiktaş servisinin tamamlanmasında katkıda bulundu. Desteklerimizden dolayı BJK Başkanı Sn. Fikret Orman tarafından verilen plaketi şirketimiz çalışanları adına aldım." dedi.

Akçelik ülkemizde ve sektörde yaşanan ekonomik değişimler ve bölgesel sorunlara da değindi. "Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ışığında, mücadelemize kaçmadan, korkmadan, yılmadan ülkemizi severek devam ettik." dedi ve tüm konuklara, desteklerini hissettiren herkese teşekkür ederek; sevgi, barış ve sağlık temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

Pervin Yalçınkaya ise büyüme sürecinde yaşadıkları zorluklardan ve kazandıkları başarılardan bahsetti. Yalçınkaya yaptığı konuşmada "Müşteri diyemeyeceğim yol arkadaşlarıma, bankacı, bilgisayarcı ve çalışanlarımız demeye utandığım aileme ve emeği geçen herkese teşekkür ederim." sözleriyle duygusal anlar yaşattı.

Değerli davetlimiz Torbalı Ticaret Odası Başkanı Sn. Abdulvahap Olgun ise konuşmasında " Torbalı sanayisi Türkiye'nin en büyük sanayilerinden biri. Superkim ise bu piyasa koşullarında markalaşma yolunda büyük yol kat etmiş Torbalı'dan çıkan büyük bir firma ve Türkiye'ye açılan kapı. Samimi ve sıcak bir ortamı var." sözleriyle düşüncelerini ifade ederken; ardından takdim ettiği onur belgesi ile de bizleri gururlandırdı.

Son olarak Superkim'e uzun yıllar, büyük emekler vermiş Gül Ayan, Vesim Şimşek, Mehmet Ali Baltacı ve Fatma Turna için plaket takdimi yapıldı. Akçelik takdim konuşmasında " Kendilerine emek verdikleri yıllar için teşekkür ediyorum, İyi ki varsınız." dedi ve Pervin Yalçınkaya plaketleri sahiplerine takdim etti. Plaket töreninin ardından kutlamalar başladı ve keyifli anlar yaşandı. 20. yıl şerefine Sn. Akçelik ve ailesi pasta kesti ve kutlamalar devam etti.

Etkinlik kapsamında pazar sabahı davetlilerle birlikte kahvaltı yapıldı, sohbetler edildi. Ayrılık vakti geldiğinde iyi dileklerde bulunuldu ve bir daha görüşmek temennisiyle uğurlandılar.Gül Ayan röportajı

- Bize Superkim'deki hayatınızın nasıl başladığını anlatabilir misiniz?
Yeni bir iş, yeni bir hayat... Superkim'e başladığımda hissettiğim tam da buydu. Ahmet bey ve Pervin hanımı daha önceden tanıyordum ama geçen zaman içerisinde bu kadar aile olabileceğimizi düşünmemiştim. İşe ilk başladığımda beş kişiydik. Hiçbir şey şimdiki kadar kolay değildi. Üretim bildiğim bir işti, evet; ama bu büyüme sürecinde sadece üretimle ilgilenmiyordum; bu günlere gelebilmek için herkes her işi yapabilmeliydi. Belirli birimler yoktu; satınalma da yaptım, satış da... Şimdi hepsi ayrı bir departman ve çalışan sayımız da çok fazla.

- 20 yıllık bir çalışan olarak bu büyüme sürecinde nelere şahit oldunuz?
Polimer piyasasına tutunmak ve firmamızı tanıtmak için Ahmet bey ve Pervin hanım gece gündüz demeden çalışıyordu, ben de elimden geldiğince destek vermeye çalışıyordum. İki odalı bir ofisten koca bir fabrikaya dönüştük.Türkiye'nin belirli bölgelerinde depolar açtık. İlk malzeme çıkardığımızdaki sevinç, gelen ilk konteyner ve ilk ithalat/ihracatımızdaki heyecanımız çok farklıydı. Bir birey doğar, büyür ve hayatında bazı zorluklar yaşar; büyüme telaşındadır. İşte ben bu evrelerin hepsine şahit oldum ve ne mutluyum ki büyüdüğünü gördüm. Buna katkı sağlamaktan ve bu seviyeye gelmesinden kendi adıma çok gururluyum, şimdi parmakla gösteriliyoruz.

- Superkim size neler kattı?
Superkim'in kapısından giren Gül ile şimdiki Gül kesinlikle aynı değil. İş tecrübesi yanında kişisel tecrübeler de kazandım burada. İnsan ilişkileri konusunda kendimi geliştirdim, özgüvenim arttı. İyisiyle kötüsüyle dolu dolu bir yirmi yıl geçirdim. Burası evim, bu insanlar ailem oldu. Benim için Ahmet beyin ve Pervin hanımın yeri çok ayrıdır. Ayrıca iki çocuğum varmış gibi hissediyorum; biri Ezgi, diğer Superkim. İkisinin de doğumunu ve büyüdüğünü görüyorum. Üretilen ürünlerin benim elimden çıkması ve bunun arkasında olmak " benim üretimimden geçti" demek ve markalarımızı başka yerlerde görmek beni çok mutlu ediyor.

- Kısaca Superkim'i özetleyebilir misiniz?
Ürün kalitesinden ödün vermeyen, çizgisini bozmayan kaliteli bir firma. Bir sıkıntı yaşarsa da personelini zor durumda bırakmayan; hem çalışanlarının kişisel gelişimine önem veren, hem de onları özel hayatında destekleyen bir yer Superkim.Bizi Takip edin Instagram/superkim__